Gdy Twój Laptop lub Komputer Stacjonarny się przegrzewa po roku lub dwóch zaczyna chodzić wolniej, wentylator chodzi non stop i głośno, czyli szybko się kręci, to są to objawy, które powinny nam powiedzieć:
RUSZ SIĘ CZŁOWIEKU I WYCZYŚĆ MOJE BEBECHY 🙂
Tak mogą wyglądać Wasze laptopy lub komputery stacjonarne, jeśli od przynajmniej 2 lat ich nie czyściliście, powyżej jest tylko gorzej 🙂
Zwykle po roku w laptopach układy wentylacyjne umożliwiające swobodny przepływ świeżego powietrza zaczynają lub już są zapchane kurzem, warstwą której sprężone powietrze z kompresora nie wyczyści, tym bardziej takie z puszki.
Jedynym rozwiązaniem jest rozebrać sprzęt bezpiecznie (np. opaski ESD – antystatyczne) i wyczyścić wnętrze z kurzu oraz wymienić pastę termo-przewodzącą lub termo-pady, które gwarantują odpowiednie chłodzenie procesorów z układu chłodzenia, zwykle miedzianej podkładki połączonej miedzianą rurką z czynnikiem chłodniczym.
Powyższe czynności zapewnią dłuższą prace na akumulatorze, ponieważ nasz wentylator będzie włączał się rzadziej, cichszą pracę ponieważ wentylator często będzie się wyłączał, a jeśli będzie się włączał, będzie kręcił się wolniej, rzadziej na maksimum obrotów. Dodatkowo zyskamy szybsze działanie procesora, ponieważ procesory mają zabezpieczenie, że gdy procesor się przegrzewa, to obniżają częstotliwość, czyli szybkość działania w celu nie uszkodzenia procesora. Gdy nasz układ jest już maksymalnie nie wydajny, to komputer się sam wyłączy, zresetuje lub inne nieprzewidziane efekty. Najczęściej podczas korzystania z gier, wymagających stron www lub aplikacji, które potrzebują sporej wydajności.
Przykładowe widoki w komputerach nie serwisowanych…
Komputer wymaga uwagi przynajmniej raz na 2 lata, odpowiednie wyczyszczenie komputera wewnątrz jest niejednokrotnie istotniejsze niż przeinstalowanie systemu, formatowanie dysku, usuwanie zbędnych aplikacji.
Należy pamiętać, że elementy elektroniczne nie lubią wysokiej temperatury, zatem gdy przedłużamy czas do czyszczenia, inne elementy komputera szybciej się zużywają, dysk twardy, płyta główna, pamięć ram itp. To wszystko działa w podwyższonych temperaturach otoczenia w obudowie i się szybciej zużywa… Stąd warto serwisować komputer minimum raz na 2 lata, zapewniam.
Poniżej przykładowy film z demontażu obudowy laptopa ASUS Eee PC 1000H, który jest dobrym przykładem na czyszczenie układu chłodzenia, ponieważ żeby dostać się do wentylatora, należy rozebrać całego laptopa :), wiele z modeli ma znacznie prostszą konstrukcję, gdzie od spodu odkręcamy parę śrubek i wyciągamy plastikową zaślepkę i już mamy układ chłodzenia widoczny i gotowy do czyszczenia, tu w przykładowym tak prosto nie ma, zobaczcie film, by zrozumieć, co powoduje zwiększone obroty wentylatora, czyli w sumie PRZEGRZEWANIE KOMPUTERA.
Laptop lub Komputer Stacjonarny się przegrzewa, to oczywiście trzeba go wyczyścić 🙂
Jeśli czujesz się na siłach, wyczyścić możesz sam, jeśli opisane objawy pasują do Twoich, jeśli nie, to skorzystaj z pomocy serwisu komputerowego, tylko uprzedź, że nie interesuje Ciebie czyszczenie kompresorem lub powietrzem sprężonym, bo to kompletnie nic nie daje lub delikatnie pomaga na krótki okres, czyszczenie musi być wykonane podobnie do tego z filmu mojego, czyli kompletne dotarcie do wentylatora i opróżnienie go z osadów kurzu, tak samo kratka wentylacyjna. W 95% laptopów to wystarcza, bo termopady są długowieczne, jeśli jednak nie, to trzeba ściągnąć układ chłodzenia z procesora i wymienić termopady lub pastę termo-przewodzącą.
W komputerach stacjonarnych używa się tylko i wyłącznie pasty termo-przewodzącej, która po 2 latach nadaje się do wymiany, a po 3 nie spełnia swoich założeń.