Silne hasło to podstawa bezpieczeństwa IT

Każdy użytkownik komputera, systemów komputerowych, stron internetowych, skrzynek e-mail musi mieć świadomość, że od dobrze skonstruowanego hasła i jego okresowej zmiany zależy bezpieczeństwo danego konta.

Nie ma się co łudzić, że hasło typu „KASIA12” będzie trudne do złamania przez odpowiednie oprogramowanie do łamania haseł. Wybór takiego hasła jest bardzo wygodny do zapamiętania, ale bardzo prosty do odszyfrowania, a o to właśnie chodzi w hasłach, by ich systemy nie odszyfrowały, a także by nasi znajomi ich nie odszyfrowali.

Hasło na każdej stronie, w każdej skrzynce, w każdym systemie, komputerze dla danego konta powinno być inne, znacząco odbiegać formą od innych. Chodzi o to, by nie doszło do sytuacji, gdzie ktoś poznał nasze hasło do np. Facebooka i nie mógł zalogować się do naszej skrzynki pocztowej e-mail.

Jak stworzyć odporne na ataki hasło?

  • HASŁO MA MIEĆ POWYŻEJ 8 ZNAKÓW
  • UŻYJ CYFR, LITER o różnej wielkości i ZNAKÓW SPECJALNYCH
  • NIE KORZYSTAJ W HAŚLE Z NAZW, KTÓRE SIĘ Z TOBĄ KOJARZĄ
  • NIE KORZYSTAJ Z NIEZABEZPIECZONYCH SIECI BEZPRZEWODOWYCH Wi-Fi

Przykład hasła: KrB0B1.%C – takie hasło spełnia wymagania, z niczym się nie kojarzy, ma powyżej 8 znaków, ma liczby, znaki specjalne, duże i małe litery.

Chodź takie dziwne hasła są trudne do zapamiętania, to są skuteczne i uznawane są za hasło silne, czyli trudne do złamania. Trudne to oznacza, że możliwe do złamania. Każde hasło można złamać, jednak by to zrobić potrzeba czasu i wydajności, a także umiejętności i oprogramowania, dlatego też NIGDY nie ufaj hasłom na 100%.

Raz na kwartał, pół roku lub maksymalnie rok, zmień hasło we wszystkich serwisach, z jakich korzystasz, to samo zrób z hasłem swojej sieci bezprzewodowej WiFi w domu.

Pamiętaj, by hasła w różnych serwisach się od siebie diametralnie różniły, by nie okazało się, że np. dla e-maila masz KrB0B1.%C i dla np. Facebooka jest takie samo lub minimalnie zmienione, np. KrB0B1.%D.

Dbając o różnorodne hasła silne oraz okresowe ich zmiany, zadbasz o swoje bezpieczeństwo. Jeśli w danym serwisie, np. Google jest możliwość uruchomienia dwuetapowej formy logowania, np. hasło i potwierdzenie w telefonie komórkowym, to warto z tego skorzystać, chodź dbanie o bezpieczeństwo wcale do wygodnych nie należy.

Ostatnią radę jaką dla Was mam, to pamiętajcie by swoje telefony komórkowe, tablety, laptopy, komputery stacjonarne zawsze blokować hasłem, by nie pozostawiać urządzeń niezabezpieczonych przed dostępem, np. przekazując do zabawy swój smartfon dzieciom, znajomym do przejrzenia zdjęć itp. Zwykła ciekawość ludzka czasem powoduje, że wchodzi się nie tam gdzie potrzeba i odkrywa nasze pilne tajemnice, informacje, które są tylko dla nas przeznaczone, dlatego dbajmy o swoją prywatność i jeśli chcemy skorzystać z sieci WIFI niezabezpieczonych, np. w Galeriach Handlowych, u znajomych, na ulicy itp. a nie jest to czynność, którą musimy zrobić pilnie, to unikajmy korzystania z nich. Lepszym pomysłem jest uzbroić się w cierpliwość i zrobić pracę w domu lub korzystając z Internetu mobilnego w swoim smartfonie.

Taki Internet możemy samodzielnie udostępnić ze swojego smartfona za pomocą funkcji Router WIFI lub udostępnianie internetu do swojego laptopa, tableta itp. Jest to najbezpieczniejszy pomysł.

Oczywiście można jeszcze wykorzystywać połączenie przez wirtualną sieć prywatną VPN, co jest wymagane w komunikacji firmowej, ale dla zwykłego Kowalskiego jest to już dosyć problematyczna i niezrozumiała sprawa.

Podsumowując, dbaj o swoją prywatność, dbaj o silne hasła i okresowe ich zmiany, a nic złego nie powinno się przydarzyć Twoim kontom w serwisach online, komputerze. Zwykle problem jest związany z brakiem czujności i podstawowych działań ze strony użytkownika, który ustawia wszędzie to samo proste hasło i jeszcze do tego wszystkiego zapisuje hasła w przeglądarce Internetowej komputera, który nie jest zabezpieczony przed dostępem osoby niepowołanej. A potem płacz i lament, że konto mi zablokowano, albo hasło zmieniono.

Oczywiście dbaj też o to, by nie instalować w swoich elektronicznych urządzeniach typu: laptopy, smartfony aplikacji, programów darmowych, których powodzenia nie jesteś pewien, bo takie darmowe programy mogą być powodem wykradzenia Twoich haseł zapisanych w systemie, przeglądarkach Internetowych itp. Dodatkowo pamiętaj, by mieć aktualnego antywirusa w systemie operacyjnym.

Nie otwieraj też nigdy załączników w poczcie elektronicznej @, jeśli na takowe nie czekasz, bo mały załącznik może spowodować, że wszystkie Twoje dane mogą zostać w komputerze zaszyfrowane bezpowrotnie, a także zostać przesłane przez Internet do hakera, np. zdjęcia, hasła itp.

Jednym z dobrych pomysłów, gdy mamy dużo różnych kont jest po prostu korzystanie z odpowiedniego systemu generacji haseł i ich zapamiętywania, tego typu systemy utrzymują w pamięci chronionej Twoje konta i hasła, jednak jest to rozwiązanie dla osób, które muszą maksymalnie dbać o bezpieczeństwo i mają wiele różnych kont w Internecie. Z takim programem nie ma problemu z zapamiętywaniem skomplikowanych ciągów znaków.

Najsłabszym ogniwem jest człowiek, zatem po prostu bądź czujny i szybko reaguj, gdy masz choćby cień wątpliwości, natychmiast odłączając sprzęt od Internetu. Natychmiast po takiej sytuacji zmień hasła we wszystkich serwisach online i najlepiej zrób to z innego komputera, bo ten który używasz może być zainfekowany programem szpiegującym.

Posted by MediaTester

Entuzjasta i pasjonat nowoczesnych technologii. Zapraszam Ciebie także na mój główny blog i kanał YouTube o nazwie ForumWiedzy.pl, gdzie prezentuję wszystkie moje materiały. Kliknij i subskrybuj, zapraszam. https://www.youtube.com/c/forumwiedzy?sub_confirmation=1

Website: http://www.youtube.com/c/mediatester?sub_confirmation=1